Niezależnie od tego ile lat trenujesz kolarstwo, zawsze warto trenować z planem. Aby dobry plan treningowy powstał, potrzebujemy znać nasz poziom aktualny. Do tego kluczowe jest sprawdzenie naszych możliwości na badaniach wydolnościowych, oraz wykonanie szeregu testów funkcjonalnych z trenerem personalnym, a najlepiej trenerem przygotowania motorycznego, co pozwoli dobrać formę treningów do naszych potrzeb i możliwości.
Jak przygotować dobry plan treningowy dla kolarza
Zanim zaczniemy przygotowywać plan treningowy, niezależnie czy z pomocą eksperta (do czego gorąco zachęcam!) czy samemu, musimy obrać CELE. Mogą to być konkretne czasy na zawodach, mogą być to założenia celujące w zwiększenie określonych parametrów – np. VO2max czy też podniesienie FTP.
Jeśli mamy już założenia, należy ustalić, na podstawie wykonanych badań, jakie działania należy podjąć do uzyskania pożądanych efektów. Całość należy rozplanować w czasie, układając makrocykl treningowy, który w przypadku osób zaawansowanych będzie obejmował cały rok, a u osób początkujących okres 3-4 miesięczny. Całość dzielimy na mezocykle, z których każdy może trwać od 3 do 6 tygodni i mikrocykle.
Takie planowanie jest kluczowe, do tego by w odpowiednich proporcjach i okresach treningowych postawić na trening siłowy/funkcjonalny, przygotowanie bazy tlenowej i fazy intensyfikacji / realizacji.